Çarşamba, Aralık 1

Başlangıç

Achilles (Aşil)

Akhilleus. Troya savaşında adı geçen yarı tanrı, güçlü savaşçı. Tek yara alabileceği yeri bileğinin arka kesimiydi, çünkü anası onu ölümsüz kılmak için ateşe tutup/ kazana daldırıp/ sihirli sularla yıkayıp büyü yaparken gelmiş ve ateş bebeğin bileğini yalamadan büyü yarım kalmış..

Aslında bu değildi Aşil heykelini yukarıya koymamın sebebi. Benim daha çok dikkatimi çeken; '' Achilles' heel '' sözcüğünün, hem yeni İngilizce de hem de mitolojide insanın zayıf noktası anlamına gelmesiydi. Mitolojik anlamının yanı sıra 'achilles heel' bir insanın en hassas noktası anlamına da gelir. Placebo, Special k' de "I'll describe the way i feel, you're my new achilles heel" derken bi insana karşı hislerinizi anlatmanın en güzel biçimini ortaya koymuştur bence. Bu tanım kaynakları için, ek$isözlük ve wikipedia' ya teşekkürü borç bilirim bir de.

Bu blogda anlatmaya çalışacağım her şey, detaylar üzerine olmaya çalışacaktır. Ben çalışmayacağım, 'her şey' çalışacak. Belki de asıl yalnızlık o detaylarda gizliydi. Yalnızlık tüm popülaritenin en yüce ve en ortak acısıyken bulmuştum kendimce o anlamları.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder